Czytnik kodów kreskowych a kolektor danych – ręczny kontra bezprzewodowy

Czytnik kodów kreskowych to popularne narzędzie pracy wielu miejscach, rozpoczynając od sklepu. Nic w tym dziwnego. To bardzo przydatne narzędzie, za pomocą którego niezwykle można usprawnić pracę w danym miejscu. Jaki czytnik jednak wybrać? Jeśli chcesz wiedzieć, czy jest lepszy czytnik ręczny czy bezprzewodowy, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czytnik kodów kreskowych – wygoda i funkcjonalność w jednym

Czytnik kodów kreskowych jest narzędziem, za pomocą którego można nie tylko odczytywać informacje zawarte w kodzie kreskowym, ale też przesyłać je we wskazane miejsce, np.: dane mogą być przesyłane do komputera lub za pośrednictwem stacji bazowej. Jest to niezwykle pomocne urządzenie, które sprawdza się w wielu miejscach, m in. w przemyśle. Nic więc w tym niezwykłego, że tak wiele osób stawia na to rozwiązanie. W końcu to skuteczny sposób na szybkie katalogowanie towaru, a poza tym jego koszt też nie jest ogromny. Najtańsze kablowe czytniki kodów kreskowych kosztują w granicach 200-300 zł za sztukę, a bezprzewodowe to koszt ok. 700-800 zł.

Czytnik kodów kreskowych: ręczny kontra bezprzewodowy

Na rynku dostępne są dwa rodzaje czytników kodów kreskowych: ręczny i bezprzewodowy – który z nich jest lepszy? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Z jednej strony bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych jest o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do czytnika na kablu osoba, która z niego korzysta, nie jest „przywiązana” do jednego miejsca i może z nim odejść dalej niż tylko na odległość kabla. Jednak ta opcja również ma swoje wady. Przede wszystkim jest nim zasięg sieci, najczęściej Bluetooth lub WiFi, który jest mocno ograniczony w przypadku bezprzewodowych czytników. Warto także wspomnieć o cenie. Czytnik kodów kreskowych na kablu jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż bezprzewodowy, jednak ta różnica jest już znacznie mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu coraz więcej firm stawia na to drugie rozwiązanie.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu czytnika?

Niezależnie od tego, czy stawiasz na bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych czy też na czytnik na kablu, pamiętaj, by podczas zakupu zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim sprawdź długość gwarancji producenta, żywotność baterii oraz zasięg komunikacji ze stacją bazową. Istotny jest też dobór modułu skanującego. Obecnie najbardziej popularne są czytniki laserowe, ale można również wybrać tańszą opcją, jaką jest czytnik z diodą LED.

Post Author: Zuza