Idealne buty na jesień

Jesień to czas przejściowy. Z jednej strony temperatura spada, a szczególnie rano pogoda potrafi być wyjątkowo mroźna, a z drugiej nie jest jeszcze tak zimno, jak w grudniu i śnieg zdarza się rzadko. Idealne buty powinny także chronić przed wodą, bo nic tak łatwo nie może przyprawić o przeziębienie lub grypę jak przemoczone stopy.

Jeżeli większość czasu spędzamy we wnętrzach, a na zewnątrz przebywamy sporadycznie może się okazać, że wystarczą nam pełniejsze buty, których używaliśmy w lecie.

Trudno znaleźć jedną parę butów, które spełniałby wszystkie jesienne kryteria. Jeżeli na zewnątrz spędzamy stosunkowo dużo czasu lub musimy pokonywać codziennie pieszo większe odległości, możliwe że będzie nam potrzebna więcej niż jedna para.

Najpopularniejsze rodzaje jesiennego obuwia

  • botki,
  • kalosze,
  • kozaki,
  • trzewiki,
  • buty sportowe,
  • sztyblety

 

Pierwsza kategoria jest najbardziej pojemna. Rodzajów botków jest naprawdę dużo. Modele na obcasie nadają się dla osób, w których pracy obowiązuje bardziej oficjalny dress code. Jeśli dużo chodzimy, płaskie buty będą dla nas odpowiednie, ponadto wyglądają bardziej elegancko niż buty sportowe.

Z racji swojej długości do kostki, botki są cieplejsze niż buty letnie, dlatego są w stanie przetrwać krótki deszcz i małe poranne przymrozki. Jeżeli chcemy wybrać tylko jedną parę jesiennych butów, to botki są najbardziej uniwersalne.

Definicja kaloszy w ostatnich latach się zmieniła. Dzisiaj to nie tylko buty chroniące przed deszczem, chociaż z wszystkich tutaj wymienionych sprawdzą się w tym najlepiej. Najczęściej są wykonane z nieprzepuszczających tworzyw, które przy dłuższym noszeniu mogą powodować wzmożone pocenie się stóp, ponieważ nie pozwalają im oddychać.

Można znaleźć nie tylko kalosze przypominające obuwie wędkarskie, ale także modele wyglądające bardziej dostojnie, z połyskiem lub matowe. Pasujące do spodni i spódnicy. Jeżeli chcemy, by sprawdziły się także w zimniejszych miesiącach, warto poszukać ocieplanych modeli.

Wiele osób nazwałoby kozaki butami zimowymi, chociaż gdy temperatura nagle spada, mogą świetnie sprawdzić się już jesienią. Długość do kolan potrafi doskonale chronić przed zimnem. Tak jak w przypadku botków znajdziemy mnóstwo wariacji – z obcasem lub bez, z materiałów o różnym wykończeniu. Warto wybrać kozaki, jeżeli zależy na ochronie przed chłodnym powietrzem. Należy pamiętać o właściwej konserwacji, dzięki której materiał nie będzie przyjmował wody.

Trzewiki można pomylić z botkami. Zazwyczaj mają od nich niższą cholewkę. Można rozpoznać je po przeszyciach i wiązaniu. W zależności od materiału i koloru możemy uzyskać bardzo elegancki lub nieformalny efekt. Wiele z nich może wyglądem przypominać eleganckie, męskie buty.

Przewagą modeli sportowych nad poprzednimi rodzajami butów na jesień jest wygoda. Zdarza się nawet brak rozróżnienia na damskie i męskie wersje. Jeżeli codziennie pokonujemy duże odległości lub zależy nam na komforcie naszych stóp możemy wybrać sneakersy.

Ostatnią kategorią są sztyblety. Kiedyś zarezerwowane dla amatorów jazdy konnej, dzisiaj często spotykane na ulicach. Rozpoznać je można po wysokości cholewki nieco powyżej kostki i ściągacza na samej górze. Zazwyczaj mają mały obcas, chociaż można znaleźć także modele na koturnie lub płaskie.

Wbrew pozorom to nie zima najczęściej przyprawia nas o przeziębienie, dlatego warto przy wyborze jesiennych butów kierować się nie tylko estetyką. Ocieplane ochronią stopy przed mrozem, a zrobione z nieprzemakalnych materiałów zabezpieczą przed deszczem. Ilość różnych modeli jest ogromna, od eleganckich po sportowe, które można znaleźć w sklepach takich jak SPORTING.

Post Author: admin