Jak leczyć bezdech senny?

Bezdech senny to występujące w czasie snu ustanie oddechu przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycenie oddechu poniżej 50%. Jest powodowany przez powtarzające się zatrzymania przepływu powietrza przez gardło lub nos, tamujące oddech pomimo wysilonej pracy płuc. Brak tlenu i regularne gwałtowne wznawianie oddychania znacznie obciążają organizm i prowadzą do jego chronicznego niedotlenienia. Dlatego też bezdech senny uważa się za poważne zagrożenie dla życia, a nawet zdrowia.

Jak objawia się bezdech senny? Kto jest szczególnie narażony na to schorzenie? Czy bezdech można skutecznie wyleczyć? Sprawdź!

Chrapanie – główny objaw bezdechu

Podstawowym objawem, który powinien budzić niepokój i świadczyć o tym, że dana osoba może cierpieć na bezdech senny, jest głośne, nieregularne chrapanie przerywane krótkotrwałym wybudzaniem się (któremu niekiedy towarzyszy uczucie dezorientacji). Takie epizody mogą powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy. Chrapanie jest powodowane przez zamykanie się dróg oddechowych i wprawianie w drgania części podniebienia. Dzieje się tak w wyniku nadmiernego zwiotczenia mięśni gardła lub pojawienia się nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych. Blokowaniu przepływu powietrza sprzyja także otyłość i specyficzna budowa szyi.

Bezdech senny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia

Bezdech senny może przyczyniać się do powstawania lub zaostrzania objawów wielu poważnych schorzeń: wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udarów, cukrzycy typu 2 i depresji. Osoby z bezdechem skarżą się również na drażliwość, bóle głowy, zmęczenie i senność w ciągu dnia, problemy z koncentracją, luki w pamięci czy zaburzenia seksualne. Zdarza im się także… niespodziewanie zasypiać w losowych sytuacjach. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku kierowców – nagła drzemka za kierownicą może bowiem zakończyć się tragicznym wypadkiem. Prowadzenie pojazdu przez osobę z nieleczonym bezdechem sennym jest tak samo niebezpieczne, jak kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

CPAP – skuteczny sposób na leczenie bezdechu sennego

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bezdechu sennego jest stosowanie aparatów CPAP, czyli urządzeń wytwarzających dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Przy stosowaniu tej metody pacjent przez całą noc śpi w masce tlenowej. Poprzez wtłaczanie sprężonego powietrza aparat zapobiega zapadaniu się ścian gardła, a tym samym chrapaniu i bezdechom. Efekt często jest widoczny już po pierwszym użyciu.

Stosowanie aparatu CPAP pozwala na udrożnienie dróg oddechowych, a co za tym idzie – unormowanie struktury snu, redukcję senności dziennej i ogólną poprawę komfortu życia.

Inne metody walki z bezdechem to m.in.:

  • operacyjna korekcja wad budowy dróg oddechowych;
  • redukcja masy ciała przy nadmiernym otłuszczeniu gardła;
  • eliminowanie czynników powodujących nadmierne wiotczenie dróg oddechowych – alkoholu, papierosów, leków nasennych.

Pamiętaj: leczenie bezdechu sennego jest konieczne!

 

Post Author: admin