Nawigacja turystyczna – niezastąpiony sprzęt na górskie wyprawy

Biorąc pod uwagę kilka ostatnich lat z pewnością każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że liczba wypadków w górach stale rośnie, co jest oczywiście bardzo niepokojące. Zazwyczaj ich przyczyną jest zagubienie się w terenie, wywołane z jednej strony niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, z drugiej zaś nieznajomością terenu i niemożnością odnalezienia się w nim. Stąd też warto pochylić się nad tematem nawigacji turystycznych GPS dostępnych w najlepszych sklepach RTV i AGD, takich jak Sferis.

Czym jest nawigacja turystyczna?

Choć to, czym jest nawigacja wydaje się oczywiste, okazuje się, że wcale nie wszyscy wiedzą co to za system i w jaki sposób działa. Skrót GPS, który rozszyfrowujemy jako Global Positioning System, to narzędzie, które współcześnie jest w powszechnym, masowym wręcz użyciu. Co ciekawe, na początku, tj. w latach 70-tych powstał wyłącznie na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, jednak z czasem ulegał dalszemu rozwojowi. Wreszcie został udostępniony za darmo wszystkim użytkownikom do codziennych zastosowania. GPS składa się z 3 segmentów, spośród których użytkownik końcowy, tzn. zwykły Kowalski używa tylko jednego, a mianowicie odbiornika sygnałów z satelity. Pozostałe dwa to 31 satelit krążących nad Ziemią, mniej więcej równomiernie wokół jej równika oraz system naziemny składający się z 12 stacji monitorujących owe satelity.

Po co turyście nawigacja w górach?

W większości odbiorniki GPS traktujemy jako urządzenia, dzięki którym nie gubimy się w terenie oraz jesteśmy w stanie dotrzeć do konkretnego miejsca. Oczywiście nic w tym złego. Warto jednak mieć tę świadomość, że nawigacja może nam również posłużyć do wielu innych rzeczy. Zwolennicy klasyki oraz przeciwnicy nowinek technologicznych z pewnością stwierdzą, że mapa jest wystarczająca, aby przemierzać górskie szlaki i czerpać z tego satysfakcję. Nie mogą jednak nie zgodzić się z tym, że często znajdujemy się na takich szlakach, na których z łatwością można się zgubić i wówczas odnalezienie swojej pozycji na tradycyjnej mapie to nie lada wyzwanie. Po dziś dzień nie wszystkie rejony górskie zostały dobrze zbadane, przez co nie powstały ich dokładne mapy. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest więc jedna z dostępnych na www.sferis.pl specjalistycznych nawigacji turystycznych, które pozwalają nam m.in. zapisać odbytą wędrówkę w pamięci urządzenia.

Post Author: admin