Jakie rośliny ozdobne siejemy w styczniu?

Zdecydowaną większość nasion roślin ozdobnych wysiewa się na początku wiosny, a więc w marcu i kwietniu. Jednak istnieją od tej reguły pewne wyjątki. Niektóre kwiaty wręcz powinno się sadzić już w styczniu, aby później zakwitły bogactwem kolorów. Z pewnością odmiany te spodobają się niecierpliwym ogrodnikom, którzy tradycyjnie już o tej porze roku nie mogą doczekać się rozpoczęcia sezonu w ogrodzie. A zatem, na podstawie oferty internetowego sklepu ogrodniczego Gardenowo, sprawdźmy, jakie znane kwiaty jednoroczne siejemy już w środku zimy.

Begonia stale kwitnąca

Begonie to niewielkich rozmiarów rośliny, które kwitną od wczesnego lata do późnej jesieni. Świetnie sprawdzają się na kwietnikach, obwódkach, a także w skrzynkach i donicach na balkonach i tarasach. W styczniu nasiona wysiewamy do skrzynek na parapetach okiennych bądź w ogrzewanych szklarniach. Siejąc rzutowo, przykrywamy je cienką warstwą piasku. Kolejno zwilżamy (opryskujemy) podłoże. Dla utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności oraz temperatury, możemy przykryć je szybą lub folią. Po około trzech tygodniach, gdy z siewek wyrosną po dwa listki możemy je przepikować.

Pelargonia

Jak podaje www.gardenowo.pl w styczniu należy wysiewać również nasiona pelargonii rabatowych i bluszczolistnych. W końcu pelargonie otrzymane z nasion mają bardziej zwarty pokrój oraz lepiej znoszą niekorzystne warunki uprawy i ataki chorób czy szkodników, aniżeli sadzonki pobierane z roślin przechowywanych zimą w pomieszczeniach. Z sadzeniem nie ma co czekać do wiosny, gdyż czas od wysiewu do zakwitnięcia to aż sześć miesięcy. Przed siewem nasiona warto wymoczyć w letniej wodzie przez 12-24 godziny i dopiero po ich napęcznieniu siać.

Post Author: admin