Kilka słów o doradztwie kredytowym – czym dokładnie jest?

Osoby, które planują swoją przyszłość jako doradca finansowy muszą przede wszystkim lubić kontakt z ludźmi oraz pieniądze. Warto również zdawać sobie sprawę, że zawód ten wykształcił się stosunkowo niedawno, ale cały czas zyskuje na popularności. Na rynku można dostrzec, że systematycznie pojawiają się nowe firmy, które oferują swoim klientom obsługę w kwestii korzystania z takich produktów finansowych jak: ubezpieczenia, kredyty, fundusze inwestycyjne.

Doradca finansowy powinien być wykształconym specjalistą, który dba o bezpieczeństwo finansowe swojego klienta, przez udzielanie odpowiednich porad, a także podpowiadając w rozwiązaniu kwestii związanych z finansami. Doradca finansowy powinien przede wszystkim być przewodnikiem swojego klienta w licznych ofertach towarzystw, banków czy firm ubezpieczeniowych. Do jego zadań należy również doradzanie klientowi, jak pożyczyć, ulokować lub zainwestować pieniądze w najbardziej korzystny sposób. Oczywiście wcześniej powinien przeanalizować i poznać jego oczekiwania, a także sytuację finansową.

Doradca finansowy powinien być także niezależny od jakiejkolwiek firmy, ale jednocześnie może być pracownikiem banku lub firmy doradczej. Może pracować nie tylko w biurze, ale również mobilnie, spotykając się ze swoimi klientami w dogodnym neutralnym miejscu lub ich domach.

Kto i jak może zostać doradcą finansowym?

Do zawodu jakim jest doradztwo finansowe rekomenduje się posiadać wykształcenie ekonomiczne, najlepiej o kierunku finanse i rachunkowość. Uczelnie wyższe regularnie poszerzają swoje oferty edukacyjne. Doradca kredytowy musi nie tylko posiadać wiedzę o finansach i ekonomii, ale również regularnie ją aktualizować. Osoba na tym stanowisku musi posiadać umiejętność szybkiego uczenia, a także mieć bardzo pojemny umysł, by w bardzo krótkim czasie móc przetworzyć dużą liczbę informacji. Warto zauważyć, że instytucje finansowe oraz banki systematycznie zmieniają oraz poszerzają swoje oferty, a doradca finansowy musi doskonale się w nich orientować.

W pracy doradcy finansowego kluczowe są również predyspozycje, a także właściwe usposobienie. W pewnym stopniu jest to praca analityczna z licznymi danymi i dokumentami. Doradca finansowy pracuje jednak przede wszystkim w systematycznym kontakcie z ludźmi, dlatego konieczne są bardzo rozbudowane umiejętności interpersonalne.

Jakie są pożądane cechy doradcy finansowego?

  • otwartość
  • łatwość nawiązywania kontaktów
  • dobra pamięć
  • analityczny umysł
  • odporność na stres

Początkujący doradcy finansowi przeważnie mogą liczyć na liczne oraz rozbudowane szkolenia, które będą organizowane przez nowego pracodawcę.

Ile zarabia doradca finansowy?

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że doradcy finansowi bardzo rzadko zatrudniani są na etat. Firmy doradztwa finansowego bardzo często zatrudniają pracowników jako niezależnych przedsiębiorców, którzy posiadają własną działalność gospodarczą.

W skład wynagrodzenia doradcy finansowego przeważnie wchodzą podstawa oraz prowizja od sprzedanych produktów finansowych. Ostateczna wysokość zarobków jest zależna nie tylko od firmy, ale także rodzaju klientów, których zdobywa dany doradca. Zarobki kształtują się w przedziale 3 – 5,5 tysiąca złotych.

Post Author: admin