Wady i zalety pożyczek pod zastaw nieruchomości

Sektor pożyczek pozabankowych w Polsce rozwija się bardzo prężnie. Oprócz chwilówek pożyczanych przez Internet na miesiąc czasu można znaleźć pożyczki długoterminowe do spłaty w ratach albo pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Te ostatnie są coraz bardziej popularne, ale narosło wokół nich wiele mitów, które mogą zaćmić osąd osoby zastanawiającej się nad wzięciem tego typu pożyczki. Jakie więc wady i zalety mają pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Łatwa dostępność i szybkie podpisanie umowy

Z jednej strony to dwie ogromne zalety, że pożyczki pod zastaw nieruchomości są łatwo dostępne i wiele firm pożyczkowych ma je w swojej regularnej ofercie, ale z drugiej strony przez szybkie procedury można podpisać umowę bez większego zastanowienia czy choćby bez sprawdzania ofert konkurencji, które mogą być tańsze. Żeby dostać pożyczkę pod zastaw niejednokrotnie wystarczy złożyć wniosek przez Internet i jeśli firma pożyczkowa taki wniosek oceni pozytywnie wysłać w kolejnym mailu informacje o nieruchomości oraz zdjęcia. Na tej podstawie dokonywana jest wstępna wycena wartości nieruchomości służąca do oceny ile pożyczkobiorcy można pożyczyć.

Niska zdolność kredytowa to nie problem

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę stanowi wyznacznik do tego, ile pod zastaw można pożyczyć. Mniej istotne jest tutaj zaświadczenie o dochodach, chociaż trzeba je posiadać, aby udowodnić firmie pożyczkowej, że mamy stałe dochody, a co za tym idzie możemy spłacać raty pożyczki regularnie. Jednak to nie tylko na podstawie zaświadczenia albo składanego samodzielnie oświadczenia dokonuje się oceny zdolności kredytowej. Wartość nieruchomości jest ważniejsza. Szacuje się, że można pożyczyć kwotę nawet do 50% wartości nieruchomości lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niestety przy pożyczkach bankowych mając niski dochód nie było by to możliwe.

Raty w wysokości możliwej do spłaty

W ramach podpisywanej umowy ustala się też czas spłaty i co za tym idzie wysokość spłacanych rat. Parabank może obliczyć optymalny harmonogram spłaty rat, ale klient może też negocjować okres spłaty czy wysokość miesięcznych rat. A do tego część firm pożyczkowych umożliwia wykup dodatkowe ubezpieczenia na przykład na wypadek utraty pracy. Można też spotkać się z opcjami okresowego zawieszenia spłaty rat albo renegocjacji umowy na jeszcze niższe miesięczne raty, ale płatne przez dłuższy okres czasu.

Główna wada – ponoszone koszty

Mimo, że oprocentowanie pożyczek pod zastaw jest nawet kilkukrotnie mniejsze niż pożyczek gotówkowych to wcale nie oznacza, że pożyczka będzie tańsza, bowiem dochodzi tu szereg innych kosztów, których przy pożyczkach gotówkowych nie uświadczymy. Po pierwsze rzeczoznawca. Zwykle koszt usługi wyceny nieruchomości spada na klienta zainteresowanego pożyczką, ponieważ to w jego interesie leży udokumentowanie wartości nieruchomości. Także koszty notarialne wpisów do Księgi Wieczystej i podatek od tychże usług odprowadza pożyczkobiorca. Łącze koszty dodatkowe to nawet kilka tysięcy złotych. Plus oczywiście oprocentowanie pożyczki.

Post Author: admin