Zanim Yerba trafiła do polskich sklepów z herbatą

Yerba Mate znana jest już niemal na całym świecie. Głównie dzięki swym właściwościom pobudzającym, wzmacniającym i oczyszczającym wciąż zyskuje coraz większą popularność, zarówno wśród prawdziwych smakoszy, jak i ludzi, którzy zwykli pić jedynie tradycyjną herbatę czarną. Obecnie w specjalistycznych sklepach znaleźć można Yerba Mate w kilku wariacjach smakowych – np. z dodatkiem trawy cytrynowej, nasion guarany, pomarańczy, miłorzębu japońskiego, czy też kwiatów słonecznika. Skąd napój przywędrował do Europy i jaka jest jego historia? Przekonajmy się.

Kolejna odmiana herbaty w Europie?

Yerba Mate nie możemy nazwać herbatą, gdyż jest to napój uzyskiwany z ususzonych listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Te wieczne zielone drzewo, które osiąga nawet 15 metrów wysokości występuje jedynie na obszarach Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Tam też prowadzi się jego uprawę a uzyskiwany susz eksportuje do pozostałych krajów na całym świecie. Ze względu na właściwości Yerbę można raczej porównać do kawy – zawiera dużą dawkę kofeiny, przez co doskonale zwalcza uczucie zmęczenia.

Od czego się zaczęło?

Historia Yerba Mate sięga XVII wieku, kiedy to w zamieszkane przez plemię Guarani dorzecza Parany dotarli misjonarze jezuiccy. Odkryli oni, że ulubioną używką miejscowej ludności były liście wiecznie zielonego krzewu, który z czasem nazwano ostrokrzewem paragwajskim. Zauważyli też, że ich żucie likwiduje zmęczenie, łagodzi uczucie głodu, a także pozwala lepiej się skoncentrować. To właśnie Jezuici założyli pierwsze plantacje i jako pierwsi propagowali w Europie napar z ostrokrzewu jako alternatywę dla azjatyckiej herbaty. Jednak wraz z kasatą Zakonu w 1773 roku hodowle odeszły w niepamięć. Dopiero od roku 1892, kiedy to Frederico Neumann w Paragwaju założył własną plantację, Yerba Mate zaczęła wracać do łask, stając się narodowym napojem Paragwaju, Argentyny, Urugwaju i Brazylii.

Zobaczcie jakie herbaty oferuje dla was Sklep z herbatą – Kraina Aromatów

Post Author: admin